Koronawirus a problemy z psychiką

Rzadsze kontakty z innymi, ograniczone możliwości przemieszczania się, niepomyślne wiadomości dotyczące zdrowia bliskich, przyjaciół i znajomych, własne problemy zdrowotne, ryzyko pogorszenia sytuacji zawodowej i finansowej – to teraz nasza rzeczywistość. Eksperci przyznają, że równocześnie z epidemią koronawirusową rozwija się epidemia zaburzeń psychicznych. Poznajmy więc takie oto praktyczne porady, które pomogą nam wzmocnić psychikę:

1). Zawczasu rozpoznajmy i zgłośmy niepokojące objawy – jeśli przez większość czasu jesteśmy przygnębieni i mamy negatywne, pełne obaw myśli, w ciągu dnia brakuje nam energii, w nocy źle sypiamy, skonsultujmy się z psychologiem. Bezpłatnie możemy zrobić to między innymi telefonicznie, dzwoniąc pod numer 116 123 (w godzinach 14-22).

2). Zadbajmy o profilaktykę – należy wiedzieć, że badanie przeprowadzone w lutym 2021 roku pokazało, że 4 na 10 osób doświadcza stanów lękowych. Przez ostatni rok liczba przypadków depresji wzrosła dwukrotnie. Pojawiło się też nowe zaburzenie – zespół stresu popandemicznego. Znając te niepomyślne statystyki, warto dołożyć starań, aby, w ramach istniejących możliwości, zwiększyć swój przeciwlękowy i antydepresyjny potencjał. Jedną ze sfer, na którą mamy duży wpływ, jest na przykład dieta. Starajmy się w taki sposób ją komponować, aby dostarczyć sobie jak najwięcej składników, które korzystnie oddziaływują na układ nerwowy. W takiej diecie powinny znaleźć się: kwasy omega-3, witamina B6, cynk, selen, tryptofan. Znajdziemy je między innymi w: kaszy gryczanej, pełnoziarnistych produktach zbożowych, indyku, brokułach, ziemniakach, bananach, pestkach dyni, nasionach słonecznika, orzechach brazylijskich, grzybach (na przykład borowikach). Postarajmy sie o to, aby jak najwięcej produktów pochodziło z gospodarstw ekologicznych. Do właściwej diety dodajmy nawyk znany jako „złota godzina” – każdego dnia, najlepiej rano, zanim zaczniemy cokolwiek robić, poświęćmy minimum pół godziny czasu na własny rozwój. Możemy w tym czasie doszkalać się w znajomości języka obcego, robić zdrowotną gimnastykę, czytać interesującą książkę.

Polecamy: https://psychoklinika.pl/psychiatra-warszawa-bielany/

One thought on “Koronawirus a problemy z psychiką

  1. Na pewno brak kontaktu ze społeczeństwem, zamknięcie w domu wpływa na ludzką psychikę negatywnie. Ważne, tak jak opisane w artykule zawczasu rozpoznać problem i udać się do specjalisty.

Comments are closed.