4 sposoby jak zadbać o ciało i umysł

Wielu z nas żyje dzisiaj w nieustannym pędzie, przytłoczonych licznymi obowiązkami. Ciągle się spieszymy, stresujemy i jednocześnie widzimy, że nasze życie nie daje nam zadowolenia. Taka sytuacja to znak, że trzeba wprowadzić pewne zmiany, które pozwolą nam odzyskać radość życia.


Dieta


Gdy od dłuższego czasu czujesz się nie najlepiej przyjrzyj się swojej diecie. Być może jadasz ciągle w pośpiechu, nie przywiązując wagi do tego co masz na talerzu. A może jesz bardzo mało i ciągle tylko pijesz kawę? Żywienie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Niedobory witamin i mikroskładników mogą powodować, że brakuje nam energii albo mamy problemy z koncentracją. Warto więc poświęcić chwilę na to, by zaplanować świadome żywienie. Gdy brakuje nam pomysłów możemy korzystać z licznych inspiracji, które dostępne są w Internecie. Znajdziemy tam przykładowe gotowe jadłospisy dla wegetarian czy osób, które wykonują intensywną pracę umysłową. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z cateringów dietetycznych. Ty wybierasz odpowiedni plan żywieniowy a dietetyk czuwa nad stworzeniem zdrowego jadłospisu. Catering dietetyczny jest wielkim odciążeniem, bo gdy otrzymujemy dostawy posiłków do domu, nie musimy tracić czasu na zakupy i gotowanie.


Aktywność fizyczna


Sport to to coś, do czego bardzo trudno jest się zmobilizować wielu osobom. Aktywność fizyczna jest niebywale ważna. Pomaga ona w profilaktyce naszego zdrowia ale też i rozładowuje napięcie. Osoby, które regularnie się ruszają mają dużo niższy poziom stresu. Przy okazji można też zredukować wagę ciała, co również poprawia samopoczucie. Wbrew pozorom rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej wcale nie jest takie trudne. Wystarczy robić to dwa, trzy razy w tygodniu, kiedy mamy czas i ochotę. Jeśli nie chcesz czuć się zobowiązany i zapisywać na regularne zajęcia w klubie fitness możesz ruszać się samodzielnie. Bardzo dobre są spacery po lesie, bieganie, jazda na rowerze. Gdy masz ochotę możesz także skorzystać z bezpłatnej siłowni zewnętrznej, którą znajdziesz w wielu parkach czy na placach zabaw.


Dobry sen


Zdrowy sen to coś co zaniedbuje dzisiaj wiele młodych osób. Zwykle stoi za tym pośpiech i zła organizacja czasu. Wielu z nas twierdzi, że ma tyle obowiązków, że nie wystarcza czasu na sen. Niestety jest to droga donikąd, bo gdy jesteśmy niewyspani spada nasza koncentracja i efektywność. Brak snu obniża także odporność organizmu. Należy więc zdyscyplinować się i strać się przeznaczać na sen około 7 godzin. Do łóżka powinniśmy kłaść się o podobnej porze a na długo przed tym czasem należy wyłączyć telewizor, komputer i nie korzystać z telefonu. Osoby, które mają problem z zasypianiem powinny dobrze wietrzyć pomieszczenie, chodzić na wieczorne spacery i pić napary z ziół takich jak na przykład melisa.


Psychika równie ważna jak ciało


Wielu z nas zupełnie zapomina o tym, by dbać o swój umysł. Żyjemy bardzo szybko, wypełniamy liczne zadania, ciągle wyżej stawiamy sobie poprzeczkę. Tymczasem nasz umysł podobnie jak ciało często potrzebuje urlopu i pewnego oddechu. Ważnym elementem higieny psychicznej jest oddzielanie życia zawodowego od prywatnego. Jeśli ktoś codziennie poświęca na pracę więcej jak 10 godzin to znak, że zmierza w złym kierunku. Chodzi o to, by pracować krótko i efektywnie. Praca i pieniądze jakie zarabiamy mają być środkiem do naszych celów a nie celem samym w sobie. Aby nasza psychika miała się dobrze musimy poza pracą mieć przestrzeń dla rodziny, dla przyjaciół oraz na własne zainteresowania, które wykonujemy dla czystej przyjemności. Osoby zestresowane powinny zainteresować się medytacją i innymi technikami relaksacyjnymi.