Siła umysłu – ciąża rzekoma

Ciąża jest dla wielu kobiet bardzo wyczekiwanym wydarzeniem. Pomimo przeróżnych dolegliwości towarzyszących przyszłym mamom w tym okresie, jest to dla nich mimo wszytko wspaniały czas. Niekiedy jednak zachodzące w organizmie kobiety zmiany wcale nie oznaczają, że rozwija się w nim dziecko – mogą to być symptomy tak zwanej ciąży rzekomej, inaczej nazywanej również ciążą urojoną.


Przyczyny ciąży rzekomej:


– niepłodność – kobiety, które bardzo pragną mieć dzieci ale borykają się z problem niepłodności mogą doświadczyć stanu ciąży urojonej. Powoduje to głęboka, nieodparta i niezaspokojona potrzeba posiadania potomstwa, nawet najmniejszy sygnał biorą za dobry omen i zaczynają wierzyć, że są w ciąży,
– strach przed ciążą – co ciekawe ciąża urojona może dotyczyć także kobiet, które bardzo obawiają się macierzyństwa, nie są na nie gotowe (np. nastolatki lub samotne kobiety) albo po prostu nie planują i nie chcą mieć dzieci.
Objawy ciąży urojonej:
– brak krwawienia miesiączkowego,
– parcie na pęcherz,
– powiększenie piersi,
– bóle podbrzusza,
– mdłości,
– wymioty,
– zwiększenie masy ciała,
– wahania nastrojów,
– ospałość i zmęczenie,
– ciążowe zachcianki.


Objawy ciąży urojonej są bardzo zbliżone do tych występujących podczas prawdziwej ciąży. Psychika niezwykle silnie oddziałuje na ciało powodując różnego rodzaju symptomy charakterystyczne dla odmiennego stanu kobiety. W niektórych przypadkach może nawet dojść do laktacji. Zdarza się także, że podczas ciąży urojonej może wyjść pozytywny test ciążowy ponieważ siła sugestii jest na tyle duża, że w organizmie może dojść nawet do wzrostu poziomu hCG. Kiedy taka urojona ciąża postępuje kobieta może zacząć również odczuwać ruchy dziecka.


Leczenie ciąży urojonej:


Lekarz ginekolog zwykle już podczas pierwszej wizyty jest w stanie ocenić czy ciąża jest faktyczna czy rzekoma. Kobiety z ciążą urojoną zwykle jednak zwlekają jak najdłużej z pójściem do lekarza a nawet kiedy to zrobią i specjalista wykluczy ciążę z całą pewnością, to upierają się przy swoim stanowisku i nie wierzą, że nie są w ciąży. To bardzo utrudnia podjęcie leczenia, które niestety w takich przypadkach jest konieczne.
Ginekolog i psychiatra podejmują zwykle w takich przypadkach leczenie farmakologiczne, które trwa kilka miesięcy. Po tym okresie objawy ciąży urojonej zwykle ustępują jednak ważne jest dalsze leczenie w postaci psychoterapii.
W przypadku nie podjęcia leczenia ciąża urojona może mieć dla kobiety poważne konsekwencje zdrowotne w postaci depresji, nerwicy a nawet poważnych zaburzeń osobowości.