Przyczyny niskiej samooceny

Budowanie zdrowej samooceny wiąże się z procesem samopoznania i rozwoju, który nie jest osiągany z dnia na dzień, wręcz przeciwnie – wymaga czasu, wysiłku i wytrwałości.

Czym jest niska samoocena?

Aby zrozumieć, czym jest niska samoocena, powinniśmy najpierw wiedzieć, czym jest poczucie własnej wartości. Tak więc poczucie własnej wartości rozumiemy jako zbiór myśli, uczuć i wyobrażeń, które mamy na swój temat. Innymi słowy, poczucie własnej wartości uwzględnia sposób, w jaki postrzegamy siebie, mówimy do siebie, traktujemy siebie i cenimy siebie.

Niska samoocena ma ogromny wpływ na codzienne życie człowieka. Aspekty takie jak relacja z samym sobą, z otoczeniem, sposób, w jaki postrzegamy świat i jak się zachowujemy, są częścią obrazu lub wartość, jaką sobie nadajemy, będzie podlegać wpływowi, modulując na przykład nasze postrzeganie zdolności lub wartości osobistej.

Przyczyny niskiej samooceny

Poczucie własnej wartości zaczyna być budowane w naszym dzieciństwie i w ciągu lat zmienia się w zależności od doświadczeń wewnętrznych i zewnętrznych. Pamiętając o tym, że dzieciństwo jest okresem krytycznym i niezwykle ważnym, przyjrzymy się niektórym przyczynom niskiej samooceny, które mogą, ale nie muszą pokrywać się z etapem dzieciństwa.

Traumatyczne przeżycia

Bycie ofiarą zastraszania, wykorzystywania (czy to seksualnego, fizycznego czy psychicznego), straty bliskich czy inne traumatyczne doświadczenia wpływają na naszą samoocenę, objawiając się takimi symptomami jak poczucie winy, bezradność, poczucie słabości, niższości itp. Zastanawiasz się, jak skutecznie poprawić swoją samoocenę? Sprawdź w linku.

Złe wychowanie

Dorastanie w nadopiekuńczej, lub autorytarnej rodzinie jest czynnikami wpływającym na niską samoocenę. Na przykład w niektórych aspektach takich jak poczucie samotności, zagrożenia, zależności od innych itp.

Krytyczne środowisko

Rozwijanie się w środowisku, w którym jest się nieustannie krytykowanym, gdzie nie docenia się osiągnięć i sukcesów, a karze się za błędy, jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na rozwój niskiej samooceny.

Internalizacja oczekiwań innych osób

Rodzice i inne osoby mogą nakładać na nas oczekiwania, oczekiwania, które zostały stworzone przez nich, a nie przez nas, ale które być może nieświadomie zinternalizowaliśmy, przy czym inni decydują o tym, kim i jacy powinniśmy być, nawet jeśli możesz nie chcieć być tą osobą.