Czym różni się psychoterapia psychodynamiczny od psychoterapii poznawczo-behawioralnej?

Psychoterapia to forma pomocy, z której mogą korzystać osoby w różnym wieku, zmagające się z szeroko pojętymi problemami z zakresu zdrowia psychicznego. Do dwóch najpopularniejszych nurtów, w jakich są prowadzone należą psychodynamiczny oraz poznawczo-behawioralny. Jeśli zastanawiamy się nad tym, który wybrać, dobrze byłoby poznać podstawowe różnice między nimi.

Jak wygląda psychoterapia psychodynamiczna?

Psychoterapia psychodynamiczna jest z założenia długoterminowa. Co ciekawe, o terminie jej zakończenia dyskutuje się jeszcze na kilka lub nawet kilkanaście miesięcy przed ostatnią sesją. Nurt ten zakłada, że wiele problemów emocjonalnych, z którymi zmaga się człowiek, ma swoje źródło w nieuświadomionych konfliktach wewnętrznych.

Portal poleca: Szukasz sposobu na poprawę zdrowia i odporności? W takim razie sprawdź jak spacery wpływają na człowieka.

Jeżeli zdecydujemy się na terapię w tym właśnie nurcie, musimy być przygotowani do tego, że często będziemy wracać do przeszłości, w tym do czasów naszego dzieciństwa. Terapeuta może sprawiać wrażenie nieco zdystansowanego i będzie zachęcał nas do mówienia o luźnych skojarzeniach. Nie będziemy otrzymywać żadnych zadań domowych.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – najważniejsze informacje

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest z założenia krótkoterminowa. W trakcie jej trwania, pacjent wraz z terapeutą skupiają się na tym co dzieje się tu i teraz. Rozmowy o przeszłości będą więc rzadkością, o ile w ogóle będą się pojawiać. Psychoterapeuta będzie zadawał pacjentowi zadania domowe, dzięki którym będzie można nauczyć się lepszego kontrolowania swoich emocji. Nurt poznawczo-behawioralny jest przede wszystkim dla osób, które pragną szybkiej zmiany. Bardzo często poleca się go w przypadku depresji, jak również zaburzeń o charakterze lękowym. Co ciekawe, psychoterapia dialektyczno-behawioralna, która wyrasta z poznawczo-behawioralnej, zalecana jest w przypadku zaburzeń osobowości o charakterze borderline.