3 przykłady groźnych zaburzeń psychicznych

Zaburzenia psychiczne powoli przestają być już tematem tabu. Coraz więcej mówi się o leczeniu ich przy pomocy farmakoterapii oraz psychoterapii.

Najpowszechniejsze zaburzenia psychiczne, w przypadku których warto poszukiwać pomocy, zostały zaprezentowane poniżej.

Nerwica natręctw

Choroba ta bywa określana także mianem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Osoba zmagająca się z tym problemem może odczuwać przymus powtarzania pewnych czynności. Może także stale kontrolować swoje zachowania.

U niektórych pacjentów borykających się z nerwicą natręctw pojawić mogą się także myśli, których trudno się pozbyć. Osoby wierzące mogą na przykład doświadczać natrętnych myśli bluźnierczych. Psychoterapia, zwłaszcza ta prowadzona w ujęciu poznawczo-behawioralnym może pomóc cierpiącym na nerwicę natręctw. Niekiedy konieczna jest także farmakoterapia.

W portalu psychiatryczny.pl znajdziesz cały artykuł o nerwicy natręctw, o jej głównych objawach i o tym jak sobie z nią radzić.

Depresja

Zaburzenia psychiczne mogą przybierać także postać depresji. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów zaliczyć należy przygnębienie, apatię, lęk, poczucie niezadowolenia z siebie. Silnemu epizodowi depresyjnemu mogą towarzyszyć myśli oraz tendencje samobójcze.

Niektóre osoby zmagające się z tym schorzeniem mogą doświadczać także objawów psychotycznych. Dość powszechne w takim przypadku jest odczuwanie zapachu rozkładającego się ciała bądź wrażenie, że jest się martwym za życia. W leczeniu depresji najlepsze efekty przynosi kuracja farmakologiczna w połączeniu z psychoterapią.

Schizofrenia

To poważne zaburzenie psychiczne, którego objawy pojawiają się zwykle pomiędzy 20 a 35 rokiem życia. Wcześniej chorują zazwyczaj mężczyźni. Objawy schizofrenii dzieli się na pozytywne oraz negatywne. Przykładem objawy pozytywnego może być na przykład halucynacja.

Jeśli chodzi zaś o objawy negatywne, wymienić można wycofanie społeczne, a nawet izolację. Schizofrenia wymaga leczenia farmakologicznego do końca życia. Nie da się w pełni wyzdrowieć, ale można uzyskać długotrwałe remisje.