Czy nauczanie zdalne może pomóc psychice dzieci?

Bardzo dużo mówi się o tym, że nauczanie zdalne szkodzi dzieciom i ich poczuciu bezpieczeństwa, ale każdy medal ma dwie strony, a w tym przypadku znacznie się one od siebie różnią. Bo obecnie dzieci nie dzielą się na osoby, które przechodzą nauczanie zdalne neutralnie i beznadziejnie. Są też osoby, które dzięki niemu radzą sobie znacznie lepiej i ich psychika jest znacznie mniej obciążona.

Młodzież i dzieci w szkole też są narażone na masę potencjalnych zagrożeń, które dorośli często specjalnie bagatelizują lub ignorują. Mamy tendencję do tego, żeby nieprzyjemne sytuacje w szkole stacjonarnej zwalać na szkołę życia albo oczekiwać od dzieci, że same sobie świetnie poradzą. Problem jest jednak taki, że nie są one często w stanie tego zrobić. To może być problem z prześladowcą, bezsensowny konflikt z nauczycielem albo przytłoczenie otaczającą nas rzeczywistością. To, co dla dorosłego nie jest problemem, nie staje się automatycznie tym samym dla dziecka.

Ogromnym problemem dla wielu dzieci jest presja, którą czują na sobie podczas zajęć stacjonarnych. Może to wynikać z konfliktu z nauczycielem, presją rodziców na bycie najlepszym albo brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Te uczucia znikają, kiedy fizycznie nie pojawiamy się na zajęciach. Oznacza to, że nauczanie zdalne może odciążyć psychikę dziecka, które na co dzień nie radzi sobie w szkole z powodu panującej w niej atmosfery. Trzeba pamiętać, że nauka to nie jedyna rzecz, która czeka na młodzież i dzieci w placówkach i warunki, w których przebywają, mogą mieć na nich okropny wpływ.

Dzieci często spotykają się z brakiem akceptacji albo wręcz gnębieniem. Od kiedy takie osoby są na zdalnym nauczaniu, nie muszą się przejmować problemem, który do tej pory spotykali na co dzień. Przebywanie w domowym zaciszu, czyli bezpiecznym i miłym środowisku, może skutecznie pomóc im uporać się z problemami i ranami na psychice, które zafundowali im ich rówieśnicy. Dzięki temu nabierają sił i mogą spokojnie skupić się na nauce, a potem osiągnąć znacznie lepsze wyniki i lepiej przygotować się do egzaminów. Nauczanie zdalne może więc pomóc uczniom nawet w nauce i skupieniu.